riskonomi.com

21. Yüzyılda Finansal Risk Yönetimi

Finansal Karar Süreçlerinde Grafik-Datamining Analizi

Fatma ÇINAR

 

İstanbul’da 3 Nisan 2014 tarihinde TROUG(*) tarafından düzenlenen TROUG BI/DW SIG etkinliğinde Oturum Başkanı Gürcan ORHAN’ın davetlisi olarak sevgili Hocam Prof. Dr. Seçkin POLAT ve Doç. Dr. Kutlu MERİH ile birlikte İTÜ TEKNOKENT’teydik.

Muhtelif sektörlerdeki iş zekâsı ve veri ambarı uzmanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen Gürcan Orhan etkinliğe birbirinden değerli konuşmacıları davet etmiş. İş hayatından örneklerin ve muhtelif gösterimlerin yer aldığı Konferansa “Finansal  Karar Verme Süreçlerinde Grafik-Datamining Analizi” başlıklı çalışmamızla katıldık. Çalışmamız üç ortak yazarlıdır (Fatma ÇINAR, Doç.Dr. Kutlu Merih ve Doç.Dr. C.Coşkun Küçüközmen).

Çalışmamızda Sibernetik Dünyasının CEO’larının ve CIO’lar  arasındaki makası daraltan IT dünyasının karmaşık kavram ve süreçlerinden arındıran, data kütlelerindeki kompleksiteyi yorumlanabilir hale getirmeyi amaçladık. Hazırladığımız interaktif ve yalın görseller aracılığı ile veri bankalarının karmaşıklığını yok eden bir yaklaşımla stratejik karar verme pozisyonuyla “IT for CEO” argümanımızla oldukça etkili ve verimli bir sunum gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz.

Ülkemizdeki Oracle ürünleri kullanıcıları arasında güçlü bir bağ oluşturmak amacıyla kurulan bağımsız bir topluluk olan TROUG tarafından kabul görerek; şirketler/kurumlar bünyesinde çalışan profesyoneller, Oracle partnerleri, danışmanlar, akademisyenler, kariyerini Oracle ürünleri üzerine kurmayı planlayan öğrenciler, yeni mezunlar, kısacası yaşantıları Oracle ile kesişen herkes için fırsatlar yaratacak, ilişkiler geliştirecek böyle bir organizasyonun içinde yer almaktan büyük keyif aldık.

(*) TROUG: Türk Oracle Kullanıcıları Grubu (TROUG) 2010 yılında, International Oracle Users Group Community.

http://www.troug.org/

http://www.linkedin.com/redirect?url=http%3A%2F%2Fwww%2Etroug%2Eorg%2F%3Fp%3D684&urlhash=q36f

 

Sunum pdf formatı ile ektedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.